Cem Ertekin ⇲

Cem ErtekinCem Ertekin
Genel Sanat Yönetmeni ve Koreograf

20 Mart 1949’da Istanbul’da dogdu.
1956’da San Sinemasi’nda Bolsoy Balesi’ni izledi. Saray Sinemasi’nda Serge Lifar, Jean Babillée ve San Fransisco Balesi’ni izledi. 1959’da Charlie Chaplin’in Sahne Isiklari (Limelight) filmini bir çok kez gördü. Dansör olmaya karar verdi.
Ortaokulu Saint-Benoit ve Galatasaray’da okudu. Arnavutköy Esenis Lisesi’nden mezun oldu.
1969’da 19 yasinda Mme Olga’nin dershanesinde baleye basladi. Ilk bale resitaline San Sinemasi’nda çikti. (Çiplak Dagda Bir Gece/Mussorgsky). 1971’de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Devlet Opera ve Balesi kadrosuna katildi. (1971) Devlet Balesi’nde Coppelia, Kontes Maritza, Catulli Carmina, Raymonda, Sebastian, Kugu Gölü, Carmen, Petruska, La Traviata, Faust gibi yapimlarda dans etti.
1972’de Kadiköy Halk Egitim Merkezi’nde Çagdas Bale Toplulugu’nu kurdu. (Nildan Tugbay ile birlikte). Çagdas Bale Toplulugu’nun ilk gösterisi 2 Agustos 1972’de K.H.E.M. salonunda sergilendi. 1977 Haziran’inda D.G.S.A. Yüksek Tekstil Bölümünü bitirdi. Ayni yil Devlet Balesi’nden ayrildi. 1977 Haziran’inda yeniden Çagdas Bale Toplulugu’nu olusturdu. 14 Kasim 1977’de topluluk ilk gösterimini sundu.
1979-1980 sezonunda Istanbul Belediyesi Sehir Tiyatrolari amatör kol faaliyetleri arasinda yer alarak Ferhat ile Sirin Balesi’ni sergiledi. Haluk Sevket Ataseven’in sahneye koydugu Lorca’nin Kanli Dügün adli tiyatro yapitinin koreografisini üstlendi ve dans etti.
1980’de Istanbul Belediye Konservatuvari bünyesine Çagdas Bale Toplulugu dançilari ile birlikte katildi. Konservatuvarda koreografi ögretmeni olarak bale dersleri vermeye basladi.
1981’de Burdur’da kisa dönem askerlik yapti. Vakko, L.C.C, 11.Uluslararasi Istanbul Moda ve Tekstil Festivali, Podyum Show, Nobel Show, Kuveyt Moda Haftasi, Negü, Ceylan vb. defile ve show koreografilerini üstlendi.
1986 Nisan’inda Belediye Konservatuvari’nin Istanbul Üniversitesi’ne baglanmasi ile Yrd. Doç. ünvanini aldi ve Bale Bölüm Baskanligi’na atandi. Ertekin egitiminin bir uzantisi olan bale gösterilerini Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvari Bale Bölümü Etkinlikleri adi altinda sürdürmeye devam etti.
Mart 1990’da Bale Bölüm Baskanligi görevini devretti. 23 Haziran 1990 günü Istanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde Türkiye’de ilk kez “Çagdas Bale Gösterisi – Türk Koreograflari 1990” adli gösteriyi düzenledi.
1990 Temmuz’unda Çagdas Bale Toplulugu’nun tarihini anlatan belgesel bir kitap yazdi.1990 Eylül’ünde hiçbir kuruma bagimli olmaksizin Çagdas Bale Toplulugu’nu yeniden kurdu.
1990-2004 Yillari arsinda Çagdas BaleToplulugu, K.H.E.M. bünyesinde araliksiz olarak perdesini açti. Bunun yani sira Antalya Altin Portakal Film Festivali, Türk Mikrobiyoloji kongresi (Antalya), Izmit, Edirne (Ç.Y.D.D.), Enka Okullari, Bogaziçi Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Özel Sezin Okullari, Isik Üniversitesi (A.K.M. Büyük salon), Dis Tabibleri Kongresi (Lütfi Kirdar Kongre ve Sergi Sarayi), Ç.Y.D.D.( A.K.M. Konser Salonu) gibi etkinlikleri de gerçeklestirdi.